Protetyka

Protezy, mosty, korony, licówki. Pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.

Współczesna protetyka ma nieograniczone możliwości odtwórcze i doskonale estetyczne. Daje możliwość estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione lub nieprawidłowo ustawione. Dąży do poprawy wyglądu twarzy Pacjenta, co ma niebagatelny wpływ na jego samopoczucie.

W trakcie wykonywania pracy protetycznej priorytetem są potrzeby i oczekiwania Pacjenta, dlatego prowadzona jest ścisła współpraca z technikiem wykonującym dane zlecenie.

Masz pytania lub wątpliwości odnośnie możliwości leczenia w Twoim przypadku?

Umów się na konsultację protetyczną i porozmawiamy o tym, co możemy dla Ciebie zrobić.

Umów się na wizytę

Najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Braki zębowe mogą doprowadzić do szkodliwych następstw w całym układzie żucia – wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. Braki należy uzupełniać bezwzględnie, aby nie doszło do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i innych przykrych dolegliwości.

2. Czy nawet pojedyncze braki zębowe muszą być uzupełniane?

Tak, w innym przypadku sąsiadujące zęby zaczną się rozsuwać oraz przechylać do luki po usuniętym zębie, a kość w miejscu gdzie usunięto ząb będzie zanikała.

W jamie ustnej istnieją napięcia między wszystkimi strukturami, pozwalające na utrzymywanie się ich w niezmienionej formie. Gdy jednak nawet jeden, wydawałoby się mało znaczący element, zostanie zmieniony, zmienia się wszystko.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze uzupełnienia protetycznego?

Do najistotniejszych szczegółów należą:

 • ilość brakujących zębów,
 • jakość pozostałych w jamie ustnej zębów,
 • miejsce występowania braków,
 • stan dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej,
 • postać zgryzu,
 • możliwości finansowe, potrzeby i wymagania Pacjenta oraz jego wiek.

4. Jakie są możliwe sposoby uzupełnień?

Uzupełnienia stałe: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych, czyli implantach.

Uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe, szkieletowe oraz specjalne protezy wsparte na pozostałych zębach lub implantach nazywane protezami overdenture.

5. Czy protezy szkieletowe są trwalsze niż protezy akrylowe?

Tak, protezy szkieletowe nie łamią się i nie pękają – jest to możliwe gdyż wykonane są z metalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.

6. Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną?

Różnica polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym.

7. Jakie są przygotowania do leczenia?

Najważniejsze w przypadku planowania leczenia protetycznego jest wykonanie sanacji jamy ustnej, tzn. wyleczenie próchnicy, stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, wyleczenie kanałowe wszystkich zębów, które tego wymagają i nauczenie się optymalnego dbania o higienę jamy ustnej.

8. Czy zabiegi z zakresu protetyki są bolesne?

Dzięki stosowaniu nowoczesnego znieczulania miejscowego, zabiegi protetyczne są bezbolesne i nie wywołują jakiegokolwiek dyskomfortu u Pacjentów w trakcie zabiegu.

9. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania uzupełnień protetycznych?

Nie ma. Może się jedynie okazać, że w niektórych przypadkach bardziej korzystne będzie zastosowanie protez ruchomych, a w niektórych protez stałych.

10. Czy po leczeniu mogą wystąpić jakieś powikłania?

Może się pojawić nadmierne ślinienie, zaburzenia smaku, problemy z mówieniem i żuciem czy uczucie ciała obcego w jamie ustnej. Jednak jak najbardziej jest to stan naturalny, który mija po kilku tygodniach.

Lekarze, którzy mogą Ci pomóc

lek. stom. Łukasz Musiał
implanty

Umów się na wizytę

 • Zadzwoń +48 535 286 767
 • Rejestracja telefoniczna:
  Wtorki 8:00 - 16:00
  • Poniedziałki 8:00 - 17:00
  • Środy 12:00 - 20:00
  • Czwartki 9:00 - 20:00
  • Piątki 8:00 - 16:00
  • Soboty nieczynne
  • Niedziele nieczynne
Facebook
Instagram