Protetyka

1. Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Braki zębowe mogą doprowadzić do szkodliwych następstw w całym układzie żucia – wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. Braki należy uzupełniać bezwzględnie, aby nie doszło do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i innych przykrych dolegliwości.

2. Czy nawet pojedyncze braki zębowe muszą być uzupełniane?

Tak, w innym przypadku sąsiadujące zęby zaczną się rozsuwać oraz przechylać do luki po usuniętym zębie, a kość w miejscu gdzie usunięto ząb będzie zanikała.

W jamie ustnej istnieją napięcia między wszystkimi strukturami, pozwalające na utrzymywanie się ich w niezmienionej formie. Gdy jednak nawet jeden, wydawałoby się mało znaczący element, zostanie zmieniony, zmienia się wszystko.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze uzupełnienia protetycznego?

Do najistotniejszych szczegółów należą:

  • ilość brakujących zębów,
  • jakość pozostałych w jamie ustnej zębów,
  • miejsce występowania braków,
  • stan dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej,
  • postać zgryzu,
  • możliwości finansowe, potrzeby i wymagania Pacjenta oraz jego wiek.

4. Jakie są możliwe sposoby uzupełnień?

Uzupełnienia stałe: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych, czyli implantach.

Uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe, szkieletowe oraz specjalne protezy wsparte na pozostałych zębach lub implantach nazywane protezami overdenture.

5. Czy protezy szkieletowe są trwalsze niż protezy akrylowe?

Tak, protezy szkieletowe nie łamią się i nie pękają – jest to możliwe gdyż wykonane są z metalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.

6. Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną?

Różnica polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym.

7. Jakie są przygotowania do leczenia?

Najważniejsze w przypadku planowania leczenia protetycznego jest wykonanie sanacji jamy ustnej, tzn. wyleczenie próchnicy, stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, wyleczenie kanałowe wszystkich zębów, które tego wymagają i nauczenie się optymalnego dbania o higienę jamy ustnej.

8. Czy zabiegi z zakresu protetyki są bolesne?

Dzięki stosowaniu nowoczesnego znieczulania miejscowego, zabiegi protetyczne są bezbolesne i nie wywołują jakiegokolwiek dyskomfortu u Pacjentów w trakcie zabiegu.

9. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania uzupełnień protetycznych?

Nie ma. Może się jedynie okazać, że w niektórych przypadkach bardziej korzystne będzie zastosowanie protez ruchomych, a w niektórych protez stałych.

10. Czy po leczeniu mogą wystąpić jakieś powikłania?

Może się pojawić nadmierne ślinienie, zaburzenia smaku, problemy z mówieniem i żuciem czy uczucie ciała obcego w jamie ustnej. Jednak jak najbardziej jest to stan naturalny, który mija po kilku tygodniach.