Implantologia

1. Czy implanty są bezpieczne?

Tak, jest to już dokładnie opracowana metoda leczenia. Implanty zębowe na świecie stosuje się od ponad 20 lat.

2. Czy implanty są jak własne zęby?

Odbudowane implanty są osadzone w kości jak korzenie zębów, korona jest wykonana z porcelany. Jest to materiał najbardziej przypominający strukturę zęba. Dzięki temu jest to najbardziej naturalne, choć całkowicie sztuczne uzupełnienie.

3. Na jak długo wystarczają implanty?

Niemieckie badania naukowe udowodniły, iż po 10 latach aż 95 % implantów nadal spełnią swoją funkcję. Natomiast jeśli pacjent prawidłowo dba o higienę jamy ustnej, przestrzega regularnych kontroli u stomatologa uzupełnienia te utrzymują się przez całe życie. Wyniki te potwierdziły, iż jest to najtrwalsze uzupełnienie protetyczne obecnie stosowane. Klasyczna protetyka – korony, mosty czy protezy ruchome oparte na własnych zębach zwykle są skuteczne tylko przez 5 lat.

4. Jak należy dbać o implanty?

Należy postępować tak jak z własnymi zębami. Czyli co najmniej 2 razy dziennie myć zęby. Stosować nitkę międzyzębową lub irygator wodny. Co 6 miesięcy zgłaszać się na kontrolę u stomatologa.

5. Jak wygląda część protetyczna?

Korony na implantach zawsze są ceramiczne. Natomiast podbudowa ceramiki może być klasyczna – metalowa lub pełnoceramiczna – cyrkon. Są generalnie 3 różnice, cyrkon jest bardziej przezierny dzięki czemu wygląda bardziej naturalnie, bardziej przypomina wyglądem ząb własny pacjenta, natomiast metal jest bardziej wytrzymały mechanicznie. Dodatkowo korona porcelanowa na metalu jest tańsza. Dlatego też odbudowując przednie zęby, które są bardziej widoczne, a narażone na mniejsze siły gryzienia warto wykonać koronę ceramiczną na cyrkonie. Natomiast zęby boczne i tylne są mało widoczne i niewielki jest do nich dostęp światła,  natomiast siły żucia w tej okolicy są olbrzymie, dlatego też zalecamy odbudować je koroną porcelanową na metalu.

6. Kto przeprowadza zabiegi implantacji?

Zabiegi implantacji powinien wykonywać lekarz ze specjalizacją z chirurgii.

7. Czy podczas leczenia implantologicznego można czasowo zastąpić utracony ząb?

Oczywiście. Przy dzisiejszej technologii nie ma żadnego problemu z tymczasowym uzupełnieniem brakującego zęba. Przez cały okres zrastania się implantu z kością, czy podczas wykonywania części protetycznej można użytkować takie uzupełnienie i mieć pełen estetyczny komfort.

8. Dlaczego implanty są lepsze od tradycyjnych protez?

Choć tradycyjne protezy mają pewne zalety, ich użytkownicy mogą mieć problemy między innymi z ich słabą stabilnością w jamie ustnej. Protezy częściowe i całkowite są duże i czasami ciężko się do nich przyzwyczaić. Implanty zębowe to trwałe zamienniki brakujących zębów, które działają dokładnie tak samo, jak zęby naturalne. Korony zbudowane na implantach zajmują tyle samo miejsca co zęby własne. Są one specjalnie zaprojektowane z myślą o dokładnym dopasowaniu i z biegiem czasu stają się częścią jamy ustnej, w niczym nie ustępując naturalnym zębom. Ułatwiają żucie oraz mówienie.

9. Jak przebiega procedura wszczepiania implantów?

Procedura wszczepiania implantów polega na wkręceniu śruby w kość szczęki poniżej dziąseł. W ciągu kolejnych miesięcy śruba tytanowa łączy się z kością szczęki, proces ten nazywamy osseointegracją. Gdy proces ten dobiegnie końca, do śruby zostanie przymocowana korona protetyczna, tworząc nowy ząb, który wygląda i działa, jak naturalny.

10. Czy implanty są dla mnie?

Jeśli nie masz wszystkich zębów, implanty mogą być dla ciebie rozwiązaniem idealnym. Ponieważ procedura obejmuje zabieg chirurgiczny, kandydat musi posiadać odpowiednią ilość i gęstość kości w szczęce oraz zdrowe dziąsła. Podczas konsultacji lekarz jest w stanie określić, czy zabieg będzie możliwy. Jeżeli pacjent nie kwalifikuje się do zabiegu, lekarz może polecić szereg skutecznych alternatyw, które pomogą zastąpić brakujące zęby.

11. Jak trwałe są implanty stomatologiczne?

Są bardzo trwałe!  99.3% implantów integruje się z kością, dzięki czemu nasi pacjenci cieszą się nimi dożywotnio.